GSA: Ne odbacujte sebi bliske osobe zbog njihove različitosti

Beograd, 17.05.2012.

Međunarodni dan protiv homofobije i transfobije (IDAHO – The International Day Against Homophobia and Transphobia) se u svetu proslavlja svakog 17. maja od 1990. godine kada je Svetska zdravstvena organizacija skinula homoseksualnost sa liste bolesti.

Na žalost, u našem društvu još uvek vladaju mnogobrojne predrasude prema LGBT populaciji a jedna od najsnažnijih jeste upravo ta da su ove osobe bolesne, što prema istraživanju GSA i CeSID-a iz 2010. godine smatra 67% građana Srbije. Takođe, zabrinjavajući su i rezultati istraživanja Helsinškog odbora iz 2011. godine po kome više od 70% mladih osoba tj. srednjoškolaca ima homofobične stavove.

Zato povodom obeležavanja današnjeg značajnog datuma Gej strejt alijansa (GSA; Alijansa) želi da se obrati pre svega svim građanima i građankama Srbije i pozove ih da sa više razumevanja i tolerancije nego do sada gledaju na različitost koja se tiče seksualne orijentacije i rodnog identiteta. LGBT osobe ne biraju svoju seksualnu orijentaciju već se rađaju sa njom. One zbog toga nisu ni bolesne, ni manje vredne, ni sputane ovim delom svog identiteta u bilo kom kvalitativnom smislu, već su to ljudi kao i svi drugi, koji kao i svi drugi građani imaju pravo da žive sigurno, bezbedno i bez nasilja i diskriminacije.

Iako LGBT osobe imaju iste životne ciljeve i potrebe kao i svi građani, njihova najveća težnja u homofobičnom društvu kao što je društvo u Srbiji je da ne budu odbacivane već prihvaćene od svoje okoline, a pre svega svojih najbližih. Jer to su deca, rođaci, saradnici, poznanici, to su prijatelji i komšije mnogih od vas. Njihova seksualna različitost ne sme da bude jedina prepreka za prihvatanje, druženje, poštovanje i saradnju, već pre svega činjenica da li su oni dobri ili loši ljudi ili dobri ili loši saradnici. GSA veruje da u našem društvu postoji potencijal za toleranciju i razumevanje i da će se velika većina građana, uz adekvatan rad državnih institucija i delovanje LGBT organizacija, u bliskoj budućnosti upravo na ovaj način odnositi prema drugačijima po bilo kom osnovu, pa i prema seksualnim manjinama.

GSA će u sklopu obeležavanja Međunarodnog dana protiv homofobije i transfobije danas učestvovati u diskusiji sa građanima koju tom prilikom organizuje ambasada SAD u Beogradu. Ovaj događaj će početi projekcijom filma „Milk“ u Američkom kutku u Domu omladine a zatim će se nastaviti diskusijom na temu aktuelnog položaja LGBT zajednice i LGBT prava u Srbiji i u svetu koju će moderirati predstavnici ambasade i Gej strejt alijanse. Takođe, Alijansa će sutra u Skupštini grada Beograda predstaviti i godišnji izveštaj o stanju ljudskih prava LGBT osoba u Srbiji “Sloboda se ne dobija, sloboda se osvaja”.

Info centar GSA

Facebook

Twitter

YouTube